A store sells packages of pencils. Which package offers the best unit price?

15 pencils for $4.05

12 pencils for $3.36

13 pencils for $3.25

16 pencils for $4.16

Respuesta :

the correct answer for this question is c

You need to find the unit price of each choice.
To find the unit cost, divide each price by the number of pencils.
Then the best buy is the package with the lowest unit price.

15 pencils for $4.05  ----> $0.27/pencil

12 pencils for $3.36  ----> $0.28/pencil

13 pencils for $3.25  ----> $0.25/pencil

16 pencils for $4.16  ----> $0.26/pencil

The best option is option C, 13 pencils for $3.25, which has a unit price of $0.25/pencil.
Q&A Education