HELP ME PLEASE!!! I WILL MARK YOU AS A BRAINLIST! PLEASE EXPLAIN HOW YOU GET YOUR ANSWER!

a.) Ben’s game world is having a sale on video games. The store is offering a sale pack of 4 video games for $43.80. What is the unit price of a video game in sale pack?

b.) Roberto’s Electronics is also having a sale on video games. The unit price of any video game in Roberto’s Electronics is the same as the unit price of a video game in the sale pack at Ben’s ame World. How much would it cost a costumer to purchase 7 video games at Roberto’s Electronics?

Respuesta :

Answer:

a) 10.95

b) 76.65

Step-by-step explanation:

To find the unit price of Ben's video games, divide 43.80 by 4, which is equal to 10.95. So, the unit price is 10.95 at Ben's Game World.

Then, using the unit price we found earlier, multiply 10.95 by 7, which will gives us the cost of 7 games at Roberto's Electronics. You'll get 76.65. So, the cost of 7 games at Roberto's Electronics, using the same unit price at Ben's Game World, would be 76.65.

Hope this helps :)

Answer:  a. 10.95

               b.76.65

Step-by-step explanation: a.  if you divide 4 by $43.80 you will get 10.95.

                                             b. then you take 10.95 and multiply that by 7.

Q&A Education