At a snack bar, hot dogs cost $3.50 and hamburgers cost $5.00. If the snack bar sold 27 snacks and made $118.50 in revenue, how many hot dogs were sold? How many hamburgers?
d = hot dogs sold b = hamburgers sold hot dogs cost $3.50 → 3.5d hamburgers cost $5 → 5b snack stand sold 27 snacks → d + b = 27 made $118.50 in revenue → Total $ = 118.5 d + b = 27 3.5d + 5b = 118.5 −5d − 5b = −135+ 3.5d + 5b = 118.5 −1.5d + 0b = −16.5 d = 11 d + b = 27 11 + b = 27 b = 16