Stacy is going to the state chili cook-off with her friends but can only stay for 3 hours. The event offers two different pricing structures. Stacy can purchase an all day pass with unlimited food samples for $30.00 or she can pay an admission fee of $6.00 and pay $2.00 for each bowl of chili. If she is planning on having 11 bowls of chili, which deal should she take?

Q&A Education