apollonia2000p20rvf apollonia2000p20rvf 05-05-2018 Mathematics contestada A candy store sells walnuts for $8 per pound, and pecans for $2 per pound. If the store wants to create a bag of mixed nuts that sells for $6 per pound, how many pounds of pecans must be mixed with two pounds of walnuts?