Is 10 ounces for $2.40 a better deal than 8 ounces for $2.08? Why or why not? Explain how you can determine why or why not.

Respuesta :

No its not a better a deal. Why? Because if you divide 10 by 2.40 it gives you a decimal 4.16 and go on. Round it and its 4.20.

If you divide 8 by 2.08 it gives you a decimal to but its 3.84 and go on. Round it it gives you 3.90.

Hope i helped.

Mark as brainliest plzzz

The ratio of price to quantity is more in the Deal 1 than in the Deal 2, so the deal 1 is better than deal 2.

What is Ratio?

When a number is divisible by another number then it can be written in the form of p:q, this is called Ratio.

Deal 1 :

10 ounces for $2.40

1 ounce for $0.24

Deal 2 :

8 ounces for $2.08

1 ounce for $0.26

The ratio of price to quantity is more in the Deal 1 than in Deal 2.

Hence, The deal 1 is better than deal 2.

To know more about Ratio;

brainly.com/question/13419413

#SPJ2

Q&A Education