Respuesta :
It is given in the question that, Camillo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge.
And 48oz of Jelly cost $3.84 .
So 1 oz of Jelly cost
[tex] =\frac{3.84}{48} [/tex]
And 2400 oz of jelly cost
[tex] \frac{3.84}{48}*2400 = 192 [/tex]
Answer:
The cost of 2400 oz of jelly is $192.
Step-by-step explanation:
The requirement of jelly for Camillo is 2400 oz.
Now, it is given that the cost of 48 oz of jelly is $3.84.
So, the cost of 1 oz of jelly will be,
[tex]C=\$\dfrac{3.84}{48}\\C=\$0.08[/tex]
Now, the cost 2400 oz of jelly will be calculated by multiplying the rate of 1 oz to 2400 as,
[tex]C'=\$2400\times C\\C'=\$2400\times 0.08\\C'=\$192[/tex]
Therefore, the cost of 2400 oz of jelly is $192.
For more details, refer the link:
https://brainly.com/question/14935885?referrer=searchResults