Respuesta :

Answer

Cost of lectures = $7.33 per hour

Explanation

Let [tex]e[/tex] the cost of the exam hours

Let [tex]w[/tex] be the cost of the workshop hours

Let [tex]l[/tex] be the cost of the lecture hours.

We know from our problem that exam hours cost twice as much as workshop, so:

[tex]e=2w[/tex] equation (1)

We also know that workshop hours cost twice as much as lecture hours, so:

[tex]w=2l[/tex] equation (2)

Finally, we also know that 3hr exams 24hr workshops  and 12hr lectures cost $528, so:

[tex]3e+24w+12l=528[/tex] equation (1)

Now, lets find the value of [tex]l[/tex]:

Step 1.  Solve for [tex]l[/tex] in equation (3)

[tex]3e+24w+12l=528[/tex]

[tex]12l=528-3e-24w[/tex] equation (4)

Step 2. Replace equation (1) in equation (4) and simplify

[tex]12l=528-3e-24w[/tex]

[tex]12l=528-3(2w)-24w[/tex]

[tex]12l=528-6w-24w[/tex]

[tex]12l=528-30w[/tex] equation (5)

Step 3. Replace equation (2) in equation (5) and solve for [tex]l[/tex]

[tex]12l=528-30w[/tex]

[tex]12l=528-30(2l)[/tex]

[tex]12l=528-60l[/tex]

[tex]72l=528[/tex]

[tex]l=\frac{528}{72}[/tex]

[tex]l=\frac{22}{3}[/tex]

[tex]l=7.33[/tex]

Cost of lectures  = $7.33 per hour



Q&A Education