sweetie6
sweetie6
06-01-2016
Mathematics
contestada
can you guys. help me up pliz
Respuesta :
ttpaloooza
ttpaloooza
06-01-2016
All you have to do is change the cups to gallons And then how ever many gallons it cost u mutiple that buy the cost per gallon (3.12) hope this helps
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi
06-01-2016
We already know that 1 cup= 0.0625 gallon.
100 cups of gas* (0.0625 gallon of gas/ 1 cup of gas)= 6.25 gallons of gas.
6.25 gallons of gas* ($3.12/ 1 gallon of gas)= $19.50.
The gas cost $19.50
~
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 49+ )
Otras preguntas
Write an expression for the area of a triangle with a height of 2x2 units and a base of 5x2 + 4x units.
How do the willingness and ability of a producer affect supply?
A 12-month insurance policy was purchased on Dec. 1 for $3,600 and the Prepaid insurance account was increased for the payment. 14- Demonstrate the required adj
When silver nitrate reacts with copper, copper(II) nitrate and silver are produced. The balanced equation for this reaction is: Suppose moles of silver nitrate
What is the central idea in “Abuelito Who” by Sandra Cisneros
Which pair of lines in the image is perpendicular?
A member of the health care team is researching the etiology and pathogenesis of a number of clients who are under his care in a hospital context. Which of the
555.0 g of KNOwas used to create a 2.7M solution. What is the volume of the solution?
After liquidating noncash assets and paying creditors, account balances in the Mann Co. are Cash $17, 940, A Capital (Cr.) $8, 030, B Capital (Cr.) $6, 380, and
An electron is traveling with initial kinetic energy K in a uniform electric field. The electron comes to rest momentarily after traveling a distance d. a. What