Respuesta :
A large king-size imported candy bar from Germany that is gluten free, vegan, has 8 kinds of chocolate and toffee costs $14. If I only have $21, how many candy bars can I buy? 14x=21, therefore, I can buy 1.5 candy bars.
A owner of house rented a room for 14 dollars per day and he earns total of $ 21.
A real world problem is,
A owner of house rented a room for 14 dollars per day and he earns total of $ 21.
Expression which describe above situation is,
[tex]14x=21[/tex]
Where x represent number of days rented.
Learn more:
https://brainly.com/question/2159099