A grocery store sign indicates the following
=> 6 bananas for 1.50 dollars
=> 5 Oranges for 3.00 dollars.
Find the cost if you only want to buy 2 bananas and 2 oranges.
Solutions:
=> 6 Bananas for 1.50 dollars
=> 6 / 2 = 3, thus 1.50 / 3 = 0.5
Thus, the price of 2 bananas if 0.5 dollars.
=> 5 Oranges for 3.00 dollars
=> 3 / 5 = 0.6 dollars.
You want to buy 2
=> 0.6 * 2 = 0.12 dollars.
Thus, the price of 2 oranges is 0.12 dollars.