Respuesta :
I'll have Martin as X and Melvin as Y.
So the equation for X is, 15(starting point) and +5 every set.
Here's a table
________________
The amount of sets|Lbs -------->This one's for Y
__________________ ________________
0 | 15 0 | 60
1 | 20 1 | 50
2 | 25 2 | 40
3 | 30 3 | 30
4 | 35
On the third set, tables help. I'll do the first question in the comments
So the equation for X is, 15(starting point) and +5 every set.
Here's a table
________________
The amount of sets|Lbs -------->This one's for Y
__________________ ________________
0 | 15 0 | 60
1 | 20 1 | 50
2 | 25 2 | 40
3 | 30 3 | 30
4 | 35
On the third set, tables help. I'll do the first question in the comments
For the first one, you can use the following "table"
1st week: $500. 200
2nd week : 500 - 20 = $480. 200 + 15 = $215
3rd week : 480 - 20 = $460. 215 + 15 = $230
4th week: 460 - 20 = $440. 230 + 15 = $245
5th week: 440 - 20 = $420. 245 + 15 = $260
6th week: 420 - 20 = $400. 260 + 15 = $275
7th week: 400 - 20 = $380. 275 + 15 = $290
8th week: 380 - 20 = $360. 290 + 15 = $305
9th week: 360 - 20 = $340. 305 + 15 = $320
10th week: 340 - 20 = $320 320 + 15 = $335
Hope this helps!!!
1st week: $500. 200
2nd week : 500 - 20 = $480. 200 + 15 = $215
3rd week : 480 - 20 = $460. 215 + 15 = $230
4th week: 460 - 20 = $440. 230 + 15 = $245
5th week: 440 - 20 = $420. 245 + 15 = $260
6th week: 420 - 20 = $400. 260 + 15 = $275
7th week: 400 - 20 = $380. 275 + 15 = $290
8th week: 380 - 20 = $360. 290 + 15 = $305
9th week: 360 - 20 = $340. 305 + 15 = $320
10th week: 340 - 20 = $320 320 + 15 = $335
Hope this helps!!!