Respuesta :

1.16 ÷ 2 = .58
So cost per pound is .58
.58 x 5 = 2.9
So the cost of 5 pounds of bananas would be $2.9
Hope it helps!
Hey You!

For this question, you must use division and multiplication:

1.16/2 = 0.58

That means each pound costs $0.58.

0.58 × 5 = 2.90

So, 5 pounds of bananas cost $2.90.
Q&A Education