Respuesta :

c=3r or r=3c hope it helps
c=3r because the price of the raisins is the amount of pounds of the raisins multiplied by 3. Substitute this with any given value in the table:
7 pounds of raisins is worth $21, so 1 pound of raisins is worth $3
Q&A Education