Respuesta :
I'm not sure what this is asking but I tried, I hope this helps...
18 weeks: $4.26 per class
36 weeks: $3.70 per class
You save $0.56 per class. So the answer be A) less than 1$
18 weeks: $4.26 per class
36 weeks: $3.70 per class
You save $0.56 per class. So the answer be A) less than 1$
Answer:
A less than $1
Step-by-step explanation:
First, you need to know the price of each class. For that, you need to divide the total per class.
Eighteen weeks: [tex]230/54 classes = $4.26 per class[/tex]
Thirty-six weeks: [tex]400/108classes=$3.70 per class[/tex]
Now you do the substaction $4.26 - $3.70 = $0.56 and that's the difference in price of classes