Respuesta :
To solve, divide the dollars by the pounds of peanuts to find the cost per pound:
12/8 =1.5
So, it cost $1.50 per pound of peanuts.
Hope this helps!
12/8 =1.5
So, it cost $1.50 per pound of peanuts.
Hope this helps!
[tex] \frac{12}{8} = \frac{12 \div 8 }{8 \div 8} = \frac{1.50}{1} [/tex]
So for 1 Bag it is $1.50