Answer: Option 'D' is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Cost of the classes for 15 weeks=$105
Cost of the classes for 26 weeks = $170
We need to find the saving per class by taking 26 week classes instead of 15 weeks.
So, Difference between them will indicate the savings, i.e.
[tex]\$170-\$105=\$65[/tex]
Hence, Saving per class by taking 26 week classes instead of 15 weeks is more than $10.
Therefore, Option 'D' is correct.