Respuesta :

20.25 divided by 3.75 = 5.40

3 3/4 lb of candy costs $ 20.25

we have been given a mixed fraction with both whole number and fraction

so lets convert it an improper fraction

3 3/4

3 wholes are equivalent to [tex] 3*\frac{4}{4} = \frac{12}{4} [/tex]

then 3 3/4 is - [tex] \frac{12}{4} + \frac{3}{4} = \frac{15}{4} [/tex]

so 15/4 lbs -- $ 20.25

then 1 lb is -- [tex] \frac{20.25}{15/4} = \frac{20.25*4}{15} = \frac{81}{15} = 5.4 [/tex]

therefore 1 lb is equal to $ 5.40

Q&A Education