hockeycowgirl9 hockeycowgirl9 06-11-2017 Mathematics contestada zark is buying peanuts and cashews for a party. he can spend no more than 24$. peanuts cost 2$ per pound and cashews cost 3$ per pound. what is the greatest number of pund of peanuts that Zark can buy?