Respuesta :
The price per kilogram of grams is $3.
Set up a proportion and then solve.
Set up a proportion and then solve.
Divide the cost by the amount.
($5.25)/(1.75 kg) = $3/kg
$3 per kilogram
($5.25)/(1.75 kg) = $3/kg
$3 per kilogram