Elvira can purchase ready-made pizzas for $14.50 each. If she makes them in the cafeteria, she can spend $44.20 on ingredients and $6.25 per pizza on labor. For how many pizzas is it cheaper for the cafeteria to make the pizzas themselves rather than buy them ready-made?

Q&A Education