Respuesta :
Set up your two equations:Â
9x+7y=53Â
3x+5y=25Â
X=cost per pound of jelly beanÂ
Y=cost per pound of trail mixÂ
Multiply the second equation by (-3):Â
-9x-15y=-75Â
+ 9x+7y=53 <---- copy first equation and add themÂ
——————Â
0x-8y=-22Â
Then solve for y:Â
Y=2.76 this is your cost per pound of trail mix.Â
Then plug y back in to one of the original equations and solve for x:Â
3x+7(2.75)=25Â
X=3.75 this is you cost per pound of jelly beans
9x+7y=53Â
3x+5y=25Â
X=cost per pound of jelly beanÂ
Y=cost per pound of trail mixÂ
Multiply the second equation by (-3):Â
-9x-15y=-75Â
+ 9x+7y=53 <---- copy first equation and add themÂ
——————Â
0x-8y=-22Â
Then solve for y:Â
Y=2.76 this is your cost per pound of trail mix.Â
Then plug y back in to one of the original equations and solve for x:Â
3x+7(2.75)=25Â
X=3.75 this is you cost per pound of jelly beans
The cost for each pound of jelly beans and each pound of trail mix are $2.75 and $3,75 respectively
System of equations
The system of equation is made of known and unknown variables.
Let the cost of each pound of jelly be x
Let the cost of each trail mix be y
Such that;
9x+7y=53 Â * 1
3x+5y=25 * 3
________________
9x+7y=53
9x+15y= 75
Subtract
-8y = - 22
y = 22/8
y = $2.75
Determine the value of x
3x + 5y = 25
3x + 5(2.75) = 25
3x = 25 - 13.75
3x = 11.25
x = $3.75
Hence the cost for each pound of jelly beans and each pound of trail mix are $2.75 and $3,75 respectively
Learn more on simultaneous equation here: https://brainly.com/question/16863577
#SPJ2