Respuesta :

a. x=the cost of one lunch. 60.25=5x+3(x-5.25)

b. 60.25=5x+3x-15.75                    60.25+15.75=8x-15.75+15.75

 76=8x                  76/8=8x/8              9.50=x

A lunch is $9.50. If you are not sure, check my answers. Hope this helped.
Q&A Education