hillaryunna2 hillaryunna2 05-10-2017 Mathematics contestada At a store, 4 pairs of pants cost $90.00 and 4 pairs of jeans cost $78.00. How much would it cost to buy 3 pairs of pants and 5 pairs of jeans?