Respuesta :
$1.32 ÷ 12 ounces = $0.11 per ounce
$0.11 x 16 ounces = $1.76
A 16 ounce lemonade is $1.76.
$0.11 x 16 ounces = $1.76
A 16 ounce lemonade is $1.76.
The amount of cost of the lemonade of 16 ounces will be $1.76.
What are ratio and proportion?
A ratio is a collection of ordered integers a and b represented as a/b, with b never equaling zero. A proportionate expression is one in which two items are equal.
A 12-ounce can of lemonade costs $1.32.
Then the cost of 1 ounce will be
⇒ $1.32 / 12
⇒ $0.11 per ounce
Then the amount of the cost of the lemonade of 16 ounces will be
⇒ $0.11 x 16
⇒ $1.76
The amount of cost of the lemonade of 16 ounces will be $1.76.
More about the ratio and the proportion link is given below.
https://brainly.com/question/14335762
#SPJ5