Respuesta :

$1.32 ÷ 12 ounces = $0.11 per ounce

$0.11 x 16 ounces = $1.76

A 16 ounce lemonade is $1.76.

The amount of cost of the lemonade of 16 ounces will be $1.76.

What are ratio and proportion?

A ratio is a collection of ordered integers a and b represented as a/b, with b never equaling zero. A proportionate expression is one in which two items are equal.

A 12-ounce can of lemonade costs $1.32.

Then the cost of 1 ounce will be

⇒ $1.32 / 12

⇒ $0.11 per ounce

Then the amount of the cost of the lemonade of 16 ounces will be

⇒ $0.11 x 16

⇒ $1.76

The amount of cost of the lemonade of 16 ounces will be $1.76.

More about the ratio and the proportion link is given below.

https://brainly.com/question/14335762

#SPJ5

Q&A Education