Mark bought a notebook for $1.45 and some pencils that cost$0.42 each. If the total cost was $6.91, how many pencils did he buy?

Respuesta :

Mark bought 13 pencils. 6.91-1.45=5.46   5.46/.42=13

x=amount of pencils

.42x+1.45=6.91

6.91-1.45=5.46

5.46/.42=13

Mark bought 13 pencils
Q&A Education