A box of crayons costs $1.75, including tax. Mr. Valentino wants to purchase boxes of crayons for his class and has a $25 budget. Write an inequality to solve for the number of boxes of crayons Mr. Valentino can purchase with his budget

a.$1.75x ≤ $25

b.$1.75x ≥ $25

c.$25x ≤ $1.75

d.$25x ≥ $1.75

it is multiple choice

Q&A Education