Marissa bought 6 boxes of nails. She paid $0.74 for each box. How much did marissa pay for the nails? Justin throught the answer was $44.40. Is Justin's answer reasonable

Respuesta :

No, Justin's guess of $44.40 is not reasonable. If you take the price of a single box of nails and multiply by the amount of boxes Marissa purchased you get $4.44.

Equation:
.74 x 6 = 4.44

The $4.44 represents how much Marissa spent to buy all six boxes of nails. If Marissa only spent $4.44 then it is not possible for each nail to be $44.40. 

Otras preguntas

Q&A Education