TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 58+ )
Otras preguntas
After saving 2/7 of his salary each month, Harun had $1335 left to spend. His brother, Jamal, saves 3/8 of his salary. If both of them save the same amount of m
Find the domain and range of y=4-|x|
If-x+10y = 4 is a true equation, what would be the value of 5(-x+10y)? pls quick
1. The Cadbury Dream chocolate costs R18,99. How much will the discount be in Rand if they received a 20 1/4% discount?
Question 2(Multiple Choice Worth 2 points) (05.01 LC) Ty bought 3 pounds of coffee. He gave of a pound to his grandma. Estimate how much coffee Ty has left. 5 p
HELP PLEASE I will give good points
The cost of renting a canoe to use on River Y costs $31. The cost of renting a cance to use on River Z costs $2 per hour plus a $15 deposit. The total cost, c,
QUICKLY PLEASE ANSWER I WILL GIVE BRAINLIEST JUST ANSWER CORRECT PLEASE 1. The author of "The Case of the Whitechapel Vampire" is Sherlock Holmes. a. True b. Fa
This diagram is an example of: Vertical Angles Linear Pair Complementary Angles Horizontal Angles
Your friend writes the phrase as an expression. The quotient of 8 and the number y is y/8. Is your friend correct? Explain your reasoning.