captainluna captainluna 05-03-2017 Mathematics contestada Tony buys candy that costs $8 per pound. He will spend at least $40 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy? Use p for the number of pounds Tony will buy. Write your answer as an inequality solved for p. Do not use an = sign.