Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.

The 120g bags are £1.49 each.
The loose sweets are £0.89 for 100g.

By calculating the price per gram, determine which is better value.
Show your working. (3 marks)

Respuesta :


The better value is the loose sweets


Find the unit rate in both cases

Pre-packed

[tex]\frac{1.49}{120}\frac{\£}{g}= 0.0124\frac{\£}{g}[/tex]

Loose

[tex]\frac{0.89}{100}\frac{\£}{g}= 0.0089\frac{\£}{g}[/tex]

The better value is the loose sweets

Because

[tex]0.0089\frac{\£}{g}<0.0124\frac{\£}{g}[/tex]

The option that has the better value is the loose sweets.

What is division?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷. Division is one of the basic mathematical operations.

Which pack has the better value?

Price per gram for the bag = £1.49 / 120 = £0.0124

Price per gram for the loose sweets = £0.89 / 100 = £0.0089

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Q&A Education