Respuesta :
The better value is the loose sweets
Find the unit rate in both cases
Pre-packed
[tex]\frac{1.49}{120}\frac{\£}{g}= 0.0124\frac{\£}{g}[/tex]
Loose
[tex]\frac{0.89}{100}\frac{\£}{g}= 0.0089\frac{\£}{g}[/tex]
The better value is the loose sweets
Because
[tex]0.0089\frac{\£}{g}<0.0124\frac{\£}{g}[/tex]
The option that has the better value is the loose sweets.
What is division?
Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷. Division is one of the basic mathematical operations.
Which pack has the better value?
Price per gram for the bag = £1.49 / 120 = £0.0124
Price per gram for the loose sweets = £0.89 / 100 = £0.0089
To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206