A certain brand of coffee comes in two sizes. A 10.5 ounce package costs 2.98. A 27.8 ounce package cost 8.99. Find the unit price for each size. Then state which size is better based on the unit price round to nearest cent.
Solution
A 10.5 ounce package costs 2.98
[tex]\frac{2.98}{10.5}=0.28[/tex]A 27.8 ounce package cost 8.99.
[tex]\frac{8.99}{27.8}=0.32[/tex]The final answer