You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you dobuy?Can yuu solve it for me

Respuesta :

Let's use the variable 'x' to represent the number of candy bars bought.

If we bought one magazine for $3 and x candy bars for $2 each, we can write the equation for the total cost:

[tex]19=3+x\cdot2[/tex]

Now, solving it for x, we have:

[tex]\begin{gathered} 19-3=2x \\ 2x=16 \\ x=\frac{16}{2} \\ x=8 \end{gathered}[/tex]

So we bought 8 candy bars.

Q&A Education