Given
find the unit price
A) $3.19 170g (6oz)
B) $3.12 170g (6oz)
C) $5.49 170g (6oz)
give the answer cents per unit size and round to the nearest hundredth, what is better deal
Solution
part a
[tex]\begin{gathered} \text{ \$ 3.19} \\ 100\text{cent = \$1} \\ \text{ \$3.19=319cent} \\ \frac{319}{170}=1.88\text{ cent per unit} \end{gathered}[/tex]Part b
[tex]\begin{gathered} \text{ \$3.12=312cent} \\ \frac{312}{170}=1.84\text{ cent per unit} \end{gathered}[/tex]Part C
[tex]\begin{gathered} \text{ \$ 5.49=519cent} \\ \frac{519}{170}=3.23\text{cent per unit} \end{gathered}[/tex]The best deal is the least amount per unit
which is Option B
The final answer
[tex]undefined[/tex]