Answer:
20 gallons of milk.
Explanation:
Let the number of gallons of lemonade bought =x
Let the number of gallons of milk bought =y
Jenny bought 32 gallons in total, therefore:
[tex]\begin{gathered} x+y=32 \\ \implies x=32-y \end{gathered}[/tex]A gallon of lemonade cost $5 and a gallon of milk cost $3.
Jenny spent $120.
[tex]5x+3y=120[/tex]We solve the two equations simultaneously by substituting x=32-y into the second equation.
[tex]\begin{gathered} 5x+3y=120 \\ 5(32-y)+3y=120 \\ 160-5y+3y=120 \\ -5y+3y=120-160 \\ -2y=-40 \\ y=\frac{-40}{-2} \\ y=20 \end{gathered}[/tex]We see that Jenny bought 20 gallons of milk.