Yes, it is true the cost of a pumpkin is proportional to the number bought.
We are given the table showing cost of each number of pumpkins. Now, let us analyze the table values;
1) When number of pumpkins is 1, then cost is $4. Thus;
Cost per pumpkin = 4/1 = $4 per pumpkin
2) When number of pumpkins is 2, then cost is $8. Thus;
Cost per pumpkin = 8/2 = $4 per pumpkin
3) When number of pumpkins is 3, then cost is $12. Thus;
Cost per pumpkin = 12/3 = $4 per pumpkin
4) When number of pumpkins is 4, then cost is $16. Thus;
Cost per pumpkin = 16/4 = $4 per pumpkin
In all these rates, we see that the cost rate for pumpkins remains the same. Thus, we can conclude that it is true the cost of a pumpkin is proportional to the number bought.
Read more about Proportional Relationship at; https://brainly.com/question/12242745
#SPJ1