creativegirls2032 creativegirls2032 05-03-2022 Mathematics contestada The owner of a shop wants to mix cashews and pecans to make 8 kg of mixed nuts worth $7.25 per kg. If the price of cashews is $8.00 per kg, and the price of pecans is $7.00 per kg, how many kilograms of each should he use?