Mia bought 8 ounces of chickpeas for $8.32 last week. Her grocery store was selling chickpeas for the same unit price the following week. If she spent $3.64 on chickpeas this week, how many ounces of chickpeas did she buy?

Respuesta :

Answer:

3.5 ounces

Step-by-step explanation:

8.32 / 8 = 1.04

1 ounce is $1.04

3.64 / 1.04 = 3.5

Q&A Education