Respuesta :
Answer:
65.25
Step-by-step explanation:
52.20 is the total for 20 gallons of gas
we divide 52.20 by 20 to find out the price per gallon.
52.20/20= 2.61 per gallon
for 25 gallons --> 2.61 x 25 = 65.25
answer: $65.25
explanation:
$52.20 divided by 20 equals $2.61 per gallon if you multiply that by 25 gallons you will end up with $65.25
explanation:
$52.20 divided by 20 equals $2.61 per gallon if you multiply that by 25 gallons you will end up with $65.25