Respuesta :
their error is that they divided 12 by 30, instead of 30 by 12 in order to get the price per pair
the correct unit price is $2.50 per pair
2.5 * 12 = 30
the correct unit price is $2.50 per pair
2.5 * 12 = 30
You must divide $30 by 12 to find out how much each pair costs. The correct unit price is $2.50 per pair.