contestada

Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays total of $48. Use a ratio table to determine how much lamika will pay to buy 8 more packs of juice boxes at the same store

Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays total of 48 Use a ratio table to determine how much lamika will pay to buy 8 more packs of juice b class=

Respuesta :

CB41
She will pay $80, because 48/12=4, so each pack costs $4. 4 x 8=32. 48+32=80.

Answer:

For 8 more boxes, Lamika will pay $32 more.

Step-by-step explanation:

Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays total of $48.

So, cost of 1 pack of juice box = [tex]\frac{48}{12}=4[/tex] dollars

And for 8 more boxes, she will pay = [tex]4\times8=32[/tex] dollars

The table forms:

Packs of juice   12    13    14    15     16    17    18    19   20

Cost in dollars  48    52   56   60   64    68  72    76  80

Means she pays $80 for 20 boxes.

Q&A Education