Respuesta :

Answer:

They bought the orange book

Step-by-step explanation:

The easiest way to figure this problem out would be to break it down so it seems more simple.

6 students, 18 items, each paid $24.

8*18 = 144

144/6 = $24

You would just multiply the cost of the red book, blue book, and orange book by the 18 items. Then divide your answer by the number of students.

Q&A Education