A teacher buys 15 boxes of pencils, 3 boxes of erasers, and 7 boxes of dry erase markers for the class. Each box of pencils costs $19.85, each box of erasers costs $5.62, and each box of dry erase markers costs $31.22.What is the best estimate, in dollars, of the classroom items?

Q&A Education