Respuesta :
Answer:
[tex]8[/tex]
Step-by-step explanation:
She can buy twice the amount of rice for twice the amount of money, so she can buy [tex]4*2=8[/tex] pounds of rice for [tex]18/9=2=twice~the~amount~of~money[/tex] and we're done!
Answer:
8
Step-by-step explanation:
4 pounds = 9 dollars right? So you miltiply 4 by 2 and thats how many pounds. Also 18/9 = 2...