contestada

A company orders 15 boxed lunches from a deli for $150. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

Respuesta :

Answer: $10 per boxed lunch

Step-by-step explanation: Take the total cost of the boxed lunches, $150, and divide it by the number of boxed lunches, 15, to get the answer, $10 per boxed lunch.

Q&A Education