Jessie bought 4 balls of wool to knit sweaters for her children, and 5 balls of wool for
herself. Then she spent $9.45 on knitting accessories. The total cost of the wool and the
accessories was $28.71. Identify the equation and its solution that would help to find the
cost of each ball of wool.
4x + 5x + 9.45 = 2.14; $21.40
4x - 5x + 9.45 = 28.71; $21.40
4x + 5x + 9.45 = 28.71: $2.14
4x - 5x + 9.45 = 28.71: $2.14