Respuesta :
Answer:
$0.58 per popsicle
Step-by-step explanation:
1. To find the unit rate, we have to divide 2.91 (the total cost) by 5, the number of popsicles.
2. (Solving)
- [tex]\frac{2.91}5}[/tex]
- [tex]0.582[/tex]
- [tex]0.582[/tex] ≈ [tex]0.58[/tex]
Therefore, the unit rate is $0.58 per popsicle.