contestada

I need help!
You work for a poster company that sells prints of album covers. You sell posters at the prices given in the table.

Number of Posters Price
2 $40
3 $50
5 $70
10 $120

What is the unit cost per poster for the best deal?

A.
$10
B.
$12
C.
$14
D.
$20

Respuesta :

B. 12 dollars is correct because if you divide the cost by the number of posters that will give you the unit price. 12 is the lowest out of the rest. (20,16.6,14)
Q&A Education