Respuesta :

Answer:

C. C = 3P

Step-by-step explanation:

C = total costs

P = number of popsicles

Unit price of 1 popsicle = $3

To get the total cost of popsicles, we need to multiply the number of popsicles bought by the price of each popsicles

Total cost of popsicles = number of popsicles × unit price

Thus, the question would be written as:

C = 3P

Q&A Education