cheese sticks that were previously priced "5 for $1" are now "4 for 1" find each percent change and show your work

a) find the percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1.
____________________

b) find the percent increase in the price per cheese stick.
___________________
___________________

Q&A Education